Posted on / by cerenkozhan

Seo Nedir? Gerekli midir?

Seo Nedir?

Seo, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonu demektir. Adından da anlaşılacağı gibi web sitenizi optimize etme işlemidir. Seo, web sitenizi arama motorlarının belirlemiş olduğu bir takım kriterlere uygun hale getirir. Seo ile web sitenizin performansı artar, trafik artar ve daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizden daha ön planda olabilmek, daha kolay erişilebilir olmak Seo ile mümkün. Seo optimizasyonu sizi arama motorlarında üst sıralara taşır. Ancak seo anlık bir işlem değildir. Sonu olmayan bir işlemdir ve sürekli optimizasyon yapmanız gerekmektedir. Belli anahtar kelimelerle web sitenizin bulunur olmasını sağlar. Arama motoru optimizasyonu Seo’nun iki kategorisi mevcuttur. Site içi ve site dışı. Bunları birlikte inceleyelim.

Site İçi Seo Nedir?

Adından da belli olduğu gibi site içinde yapılan seo çalışmalarıdır. Web sitedeki elementlerin ayarlanması ile olur. Bilgi arama motoru tarafından kolayca endekslenir. Peki site içi seo yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

• Sayfa başlık ve alt başlıkları doğru düzenlenmeli.
• Meta açıklamaları doğru oluşturulmalı.
• Site içi linkler yapılmalı.
• Görseller oluşturulmalı.
• Gerekli yerlerde anahtar kelimeler kullanılmalı ve sıklıkları ayarlanmalı.

Neden site içi seo çalışması yapılmalı?

Arama motorlarından daha çok trafik alınmasını sağlar. Böylece sadece reklamlar üzerinden ya da sosyal ağlardan trafik almayı beklememiş olursunuz.

Site Dışı Seo Nedir?

Site dışı seo site içi seoya göre daha az teknik bilgi kapsar. Web sitenizin ziyarete uygun, değerli olduğu bilinecektir. İçerik pazarlama, reklam, halkla ilişkiler yoluyla yapılabilir. Site dışı seoda neler yapmalıyız?

• Herkes tarafından ilgi çekecek içerikler oluşturulmalısınız.
• Bağlantılı siteleri inceleyin, takibe alın, onlara ulaşın.
• Sitenizle bağlantı kurulabilmesi için

Peki Seo Gerçekten Gerekli Midir?

Web sitelerin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğu arama motorlarıdır. Özellikle e-ticaret yapıyorsanız ürün satışı için size ulaşılabilecek en önemli yol yine arama motorlarıdır. Artık herkes günlük işlerini, alışverişlerini, okudukları gazete ve kitapları internet üzerinden gerçekleştiriyor. Google arama sıralamalarında özellikle ilk 3 sıraya tıklamalar yapılıyor. Web sitenize bir kitle yakalamanız gerekmektedir ve bu çokta kolay olan bir durum değildir. Belirlediğiniz kelimelerle üst sıralarda olmalı, dikkat çekmelisiniz. Bu durum markalaşma değerinizi de arttıracaktır. Tüm bunlar için Seo ve reklam yöntemlerine başvurmanız gerekmekte. Seo’nun asıl amacı arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. Doğru bir çalışma ile sitenizin organik trafik çekmesini sağlarsınız. Web sitenizin organik aramalarda üst sıralarda olur, daha rahat erişilebilir olur. Böylelikle markalaşmanız, satışlarınız aynı oranda artar. Tabii web sitenizin üst sırada olma durumu ciddi anlamda prestij ve güven sağlar. Seo çalışmaları bu anlamda web siteleri için en önemli kritedir ve markanıza ya d hizmetinize ciddi katkılar sağlar.

Tags:

Bir cevap yazın