Posted on / by cerenkozhan

CDN Nedir? SEO Üzerine Etkisi Nelerdir?

CDN Nedir?

CDN ( Content Delivery Network ) Türkçe ifadesi ile içerik dağıtım ağı demektir. Sitenizi ziyaret eden farklı bölgelerdeki kullanıcıları en yakın sunucuya aktarır. CDN kullanımındaki asıl amaç ziyaretçiyi en kısa zamanda internet sitesine ve dosyalara ulaştırmaktır. Böylece hem sitemizin hızını arttırır hem de kaynak kullanımını ciddi oranda azaltmış oluruz.

CDN Kullanımının Avantajları Nelerdir?

• Trafiği azaltır.
• Sitenizin hızını arttırır.
• Güvenliği arttırır.

Günümüzde CDN Hizmeti Veren Popüler Firmalar

• CloudFlare
• Cloudways
• Google Cloud Platform
• MaxCdn

CDN’in SEO’ya Etkisi

Öncelikle günümüzde en önemli şey zaman. Günlük yaşantımızda bir otobüsü, telefon hattında bağlanmayı beklediğimiz müşteri hizmetlerini beklemek bizleri oldukça rahatsız ediyor. Aynı şekilde bu tepkiyi açılması geciken ve yavaş sayfalar içinde veriyoruz. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında web sitenin kullanıcı deneyiminin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hatta bununla ilgili Google’nin 2010 yılında yaptığı bir açıklamada site hızının bir sıralama faktörü olduğu belirtildi. Google’nin sitelerden belli beklentileri bulunmaktadır. En iyi kullanıcı deneyiminin sağlanıp kullanıcının aramalarına hızlıca ulaşmasını ister. Kullanıcı deneyimi ön plana alındığında site yavaşlığı bu koşulu direkt olarak etkiler. Web siteniz yavaş olduğunda oluşturduğunuz kaliteli içeriklerin de bir önemi kalmaz.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, sayfa hızı arama motorlarında sayfa puanı üzerine ciddi etki oluşturur. Kullanıcılar yavaş açılan sayfalardan çok hızlı bir şekilde çıkış yapmaktadır. Sayfanın açılış süresi bir kullanıcı için 2 sn ortalamasında olmalıdır. Yaşanan ufacık gecikmeler kullanıcıyı kaybetmenize neden olacaktır. Bu anlamda kullanıcı deneyiminin başında sayfanızın açılış hızı gelmektedir. CDN, SEO için kritik derecede önemlidir. Sayfa yükleme hızına göre arama motorları sitenize puan verir. CDN kullanımı sitenizin arama motorundaki puanına ve sıralamasına doğrudan etki eder. Siteyi arama motorlarında değerli bir konuma getirir.

Tags:

Bir cevap yazın